Zdzisław Krasnodębski

socjolog, filozof

Socjolog, filozof społeczny, publicysta, doktor habilitowany nauk humanistycznych, poseł do Parlamentu Europejskiego.

W 1976 ukończył studia na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1981 także studia na Ruhr-Universität w Bochum. W 1984 uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim stopień doktora, a w 1991 na tej samej uczelni stopień doktora habilitowanego. W latach 1976–1991 wykładał socjologię teoretyczną i filozofię społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1991 do 1992 był profesorem na Uniwersytecie w Kassel. W 1992 zamieszkał na stałe w Niemczech. W 1995 objął stanowisko profesora Uniwersytetu w Bremie. W latach 2001–2011 był również profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wykładał także m.in. na Katolickim Uniwersytecie Ameryki, Columbia University, oraz Princeton University. Profesor nadzwyczajny Akademii Ignatianum w Krakowie.

Członek Rady Programowej Fundacji Polska Wielki Projekt.

Brał udział w Kongresie Polska Wielki Projekt w latach:

2011
Panel: Polska racja stanu.

2012
Prezentacja książki „Katastrofa smoleńska. Bilans dwóch lat”
wykład: Polska po Smoleńsku
Panel: Kto rządzi Europą?
Panel: Co nas łączy i co nas dzieli? Preferencje ideowe Polaków
Wykład: Kultura polityczna Polaków

2013
Panel: Koniec paradygmatu neoliberalnego?
wykła: Koniec neoliberalizmu jako paradygmatu społecznego

2014
Panel: Czas na Europę Środkową?
Panel: Europa Środkowa – czy mamy szanse na wielkość?

2015
Panel: Reindustralizacja jako element planu Junkera
Panel: Władza polityczna w Unii Europejskiej
Wykład: Jaki powinien być podział kompetencji między ośrodkami władzy państw narodowych i instytucjami UE, który byłby akceptowalny dla konserwatystów?
Panel: Obywatel: transparentność procesów decyzyjnych i możliwości partycypacji obywateli

2016
Panel: Jak i dlaczego reformować polskie uniwersytety?
Panel: Piękno i władza – spór między dyskursem konserwatywnym a lewicowym w kulturze.

2018
Panel: Wartości europejskie oczami posłów do PE

Powoływany w skład Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk (w latach 1999–2006), rady naukowej Helmuth-Plessner-Gesellschaft, jury Nagrody im. Hanny Arendt (2003–2007), rady naukowej Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (2007–2010). Były przewodniczący rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Przewodniczący kapituły nagrody im. Lecha Kaczyńskiego.

Jako publicysta współpracował z miesięcznikiem „Znak”, „Rzeczpospolitą”, „Faktem”, „Gazetą Polską” oraz „Dziennikiem” (w tym z dodatkiem „Europa”), a później z tygodnikiem „W Sieci”.

W 2005 był członkiem honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Od 2007 do 2009 był członkiem Rady Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów. W 2014 został członkiem rady programowej Prawa i Sprawiedliwości.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w tym samym roku startował z listy PiS w okręgu nr 4 Warszawa I. Uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, zdobywając 96 292 głosy.

Inni prelegenci

Poznaj inne osoby będące częścią projektu