Mark Krawczynski

architekt, pianista

Mark Krawczynski – 

architekt, projektant wnętrz, pianista, dyrektor firmy Carshade Australia Pty. Ltd., konsultant Marketingowy, dyrektor Fundacji „Polska Przyszłość”, project manager.

Ur. w 1948 r. w Warszawie, syn Zbigniewa Krawczyńskiego, architekta, współtwórcy rekonstrukcji warszawskiej Starówki po zniszczeniach wojennych.

W roku 1959 wyemigrował do Australii. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Sydney (recitale fortepianowe i koncerty w telewizji australijskiej). Poszedł w ślady ojca i otrzymał tytuł magistra, z wyróżnieniem, na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Sydney. W następnych latach zdobył kolejne uprawnienia osiągając tytuł Nadzwyczajnego Architekta.

Ma w swoim dorobku ponad 80 projektów publicznych i prywatnych, m.in.: rozbudowę Muzeum Australii i potem gigantyczną rozbudowę słynnej Opery w Sydney (PLN 4 miliardowy projekt), otrzymał również specjalne wyróżnienia i nagrody.

W roku 2004 powrócił do Polski z rysunkiem (dużą panoramą) Starego Miasta, autorstwa ojca Zbigniewa Krawczyńskiego, w celu przypomnienia osiągnięć warszawskich architektów po II wojnie światowej. Przez ostatnie 8 lat Mark Krawczyński promuje polską kulturę, wygłasza specjalne wykłady oraz rozwija związki artystyczne i biznesowe pomiędzy naszym krajem i zachodem. Ostatnio prezentował wykłady o architekturze, kulturze i tożsamości narodowej na uniwersytetach i centrach dydaktycznych w Polsce, Tajlandii, Australii, Słowenii i USA.

Działa w Rotary Polska jako asystent Koordynatora Strefowego ds. PR w kadencji 2019/2020. Był przewodniczący Komitetu ds. Promocji Konwencji Rotary International w Atlancie 2017 

Brał udział w Kongresie Polska Wielki Projekt w 2013 roku
panel: Migracje Polaków
wykład: Kultura i architektura jako podstawa tożsamości narodowej na przykładzie Australii i Polski

Wielka fascynacja jego ojca Łazienkami Królewskimi zachęciła Marka, aby również działać na tym terenie. Baldachim jego projektu, inspirowany formą Opery w Sydney, już teraz osłania pianistów podczas niedzielnych koncertów przy pomniku Chopina w Warszawie.

Mark poświęcił całą swoją energię w 2006 roku na wspólne zaprojektowanie Wystawy Wychodźstwa Polaków do Australii pt.. „Orły w Krainie Kangurów”, w celu wzmocnienia wiary Rodaków we własne osiągnięcia i aby podkreślić znaczenie Łazienek Królewskich jako ważnego centrum kultury i edukacji w Warszawie i Europie.

W 2007 roku rozpoczął ważną misję rozbudzenia wiary Polaków we własną ojczyznę i w możliwości naszych młodych ludzi. Uważa, że Polacy są za skromni i że brakuje im przekonania do własnych umiejętności. Polska jest widziana przez zagranicznych podróżników i inwestorów jako kraj z bardzo dynamiczną i rozkwitającą przyszłością, ale nasi młodzi ludzie muszą być przekonani o tych możliwościach we własnym kraju (aby nie wyjeżdżali z przesadnymi fantazjami o życiu za granicą). Teraz organizuje nowy „Dom Spotkań z Sukcesem” dla młodych Polaków w Warszawie, pt. Villa Karisse. Otwarcie jest zaplanowane na 15 czerwca, 2013, razem z Ambasadą Irlandii, które ma Prezydenturę Unii Europejskiej w tym roku.

Jest współreżyserem dwóch pozytywistycznych filmów o polskiej kulturze i tożsamości narodowej: „Polska Chopina” i „Jak Feniks z Popiołów” („Out of the Ashes”). Także jest autorem książki „Wzajemny Szacunek” („Mutual Respect” w angielskiej wersji).

Uważa że wielkie projekty są podstawą rozwoju tożsamości narodowej.